portal osiedli, dzielnic i miast

Ogólnopolskie Forum Mieszkaniowe

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Gospodarka spółdzielni » Forum » Podzielniki ciepła
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Podzielniki ciepła

Idź do strony 1, 2    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
msciciel 
   

Aktywny Forumowicz


Wiek: 54
Dołączył: Pią Mar 13, 2009 21:57
Posty: 218
Skąd: Gdańsk-Zaspa

PostWysłany: Sob Paź 16, 2010 10:59    Temat postu: Podzielniki ciepła

Tygodnik "Wprost"

Ponad cztery miliony Polaków płaci za ciepło więcej, niż powinni - czasem wielokrotnie więcej! Płacą tyle, mimo że w ich mieszkaniach zainstalowano tzw. podzielniki ciepła, czyli urządzenia mierzące jego zużycie. W dwóch milionach polskich mieszkań zamontowano około dziewięciu milionów podzielników. Przynajmniej w połowie tych mieszkań wskazania podzielników mają niewiele wspólnego z wysokością rachunków za ciepło. Trwają właśnie rozliczenia zużycia ciepła i znowu kilka milionów osób zapłaci za ogrzewanie więcej, nie wiedząc z jakiego powodu. Z kolei ich sąsiedzi zapłacą mniej, niż powinni.

Przyjęte w Polsce systemy rozliczeń zużycia ciepła są wierną kopią niemieckich rozwiązań. Tyle że w Niemczech stosuje się zupełnie inne systemy izolacji budynków, inne jest rozmieszczenie instalacji cieplnej, inna wymiana ciepła wewnątrz mieszkań i budynków. W efekcie automatycznego przeniesienia niemieckich rozwiązań mieszkania w Polsce są arbitralnie zaliczone do różnych kategorii zużycia ciepła, co pozwala podwyższać ceny niezależnie od wskazań podzielników. Zarabiają na tym zarówno dostawcy ciepła, jak i firmy rozliczające jego zużycie. Większości tych ostatnich nie można skontrolować, bo są to spółki-córki firm niemieckich (opanowały 70 proc. polskiego rynku), które w Niemczech przygotowują rozliczenia. - Wiele z tych firm wykazuje w Polsce straty, choć obsługa podzielników jest bardzo zyskownym interesem. Spółki te zamawiają na przykład karty rozliczeniowe w Niemczech i kupują je od swojej firmy-matki wielokrotnie drożej, niż gdyby takie same kupowały w Polsce. Firmy te mają oczywiście zyski, lecz ich nie ujawniają, tylko transferują do Niemiec ównież nie wiadomo dlaczego.

W Polsce w budynkach wielorodzinnych znajduje się ponad 2 mln mieszkań, w których żyje około 8 mln osób. W przeciwieństwie do właścicieli domów jednorodzinnych nie są oni stroną umów z dostawcami ciepła. Za odbiorców uważane są tylko spółdzielnie albo wspólnoty mieszkańców.
- W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów, które regulowałyby problemy indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania w budownictwie wielorodzinnym - mówi prof. Robert Rabjasz z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej.

Obowiązuje więc dowolność.

Tylko część firm, które na zlecenie spółdzielni i wspólnot rozliczają opłaty za ciepło, opiera się wyłącznie na wskazaniach podzielników. Większość stosuje dodatkowo tzw. współczynniki kalkulacyjne. Są one przyjmowane bez jakichkolwiek badań charakterystyki konkretnych budynków - jakości materiałów, z jakich je zbudowano, stanu ich zużycia, rozkładu mieszkań i korytarzy w budynku, przebiegu linii ciepłowniczych itp. Według ekspertów z Politechniki Warszawskiej, te właśnie czynniki nawet w 80 proc. decydują o faktycznym zużyciu ciepła w konkretnych mieszkaniach. Choć firmy obliczeniowe wiedzą, że o wiele więcej ciepła ucieka z naszych mieszkań przez ściany do sąsiada niż przez okna czy ściany frontowe, nie biorą tego pod uwagę w obliczeniach.
- Przeprowadzone przez nas badania wykazały, że stosowane obecnie w kraju metody rozliczeniowe powodują błędy sięgające 200-800 proc., a czasem nawet 2000 proc. Obliczenia są więc de facto fikcją - mówi prof. Robert Rabjasz.

- Stosowanie w rozliczaniach indywidualnych współczynników czy mierzenie temperatury to przeżytek. W Niemczech dawno już od tego odstąpiono. Tego rodzaju współczynniki chcemy też "spłaszczać" w Polsce. Niektórym odbiorcom proponujemy całkowitą rezygnację z nich - zapewnia Andrzej Mroczkowski, dyrektor działu technicznego firmy Techem, spółki z niemieckim kapitałem, jednej z największych zajmujących się u nas rozliczaniem kosztów ogrzewania. Rzeczywiście w Niemczech odchodzi się od systemów stosowanych przez niemieckie firmy w Polsce na rzecz cyfrowych mierników.

Nowoczesne metody i technologie jednak kosztują, a firmy świetnie dotychczas zarabiające na wdrażaniu w Polsce gotowych rozwiązań nie mają powodu, żeby zabić kurę znoszącą złote jajka. - W całej Polsce mamy 1,5 mln podzielników. Odczyt jednego kosztuje użytkownika 8-10 zł rocznie. I to jest nasz dochód - mówi Piotr Hupałowski, dyrektor handlowy polskiej filii niemieckiej firmy Metrona. Po odjęciu kosztów jego firma może więc liczyć na zysk w wysokości 10 mln zł rocznie.

źródło: Wprost, Nr 1016, data: 19.05.2002
Henryk Mościbrodzki 
   

Forumowicz


Wiek: 68
Dołączył: Czw Cze 15, 2006 14:51
Posty: 121
Skąd: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

PostWysłany: Czw Kwi 21, 2011 16:22    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

W Niemczech od lat 90-tych XX wieku odchodzi się od podzielników ciepła na rzecz indywidualnych ciepłomierzy (liczników ciepła). No tak, gdzież te "przestarzałe" technologię trzeba było sprzedać, a tu Polska była idealnym miejscem. No cóż, naiwny Polak wszystko kupi, widocznie to już taka nasza natura!
Podzielniki ciepła to nie liczniki ciepła, które mierzą ilość pobranego ciepła z sieci. Podzielniki służą do dzielenia kosztów, wystarczy że kilku naszych sąsiadów będzie coś kombinowało z tym podzielnikami, pozostali i tak zapłacą różnicę wynikającą z tego kombinowania. Na podzielnikach wyłącznie zarabia firma,która zajmuje się rozliczaniem ciepła według tych podzielników. Już lepszym rozwiązaniem jest rozliczanie "tradycyjne" według metrów kwadratowych zajmowanej powierzchni. Jeżeli już ktoś na prawdę uważa, że tak bardzo zaoszczędzi na ogrzewaniu, proponuję zainstalować sobie indywidualne ciepłomierze (liczniki ciepła), chociaż to dość sporo kosztuje, to jednak będzie płacił za ciepło które pobrał z sieci, a nie za sąsiadów kombinujących z podzielnikami. No cóż mafia podzielnikowa ma się bardzo dobrze, i to dzięki naiwności osób zamieszkałych w lokalach zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
12886405
wars_1 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Pią Paź 01, 2010 8:41
Posty: 19
Skąd: Warszawa-Ursynów

PostWysłany: Nie Gru 18, 2011 19:57    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Nie bardzo rozumiem dlaczego wątek poświęcony podzielnikom a właściwie permanantnym oszustwom na członkach spółdzielni dokonywanych przy ich pomocy jakoś nie zainteresował szerzej społdzielców.

Z jednej strony docierają do mnie sygnaly oburzenia i prośby o podpowiedzi jak walczyć skutecznie z tymi "urządzeniami" a z drugiej strony jakoś nie udaje się zorganizować grupy osób, które zajęłyby się poważniej tym problemem.

Przypominam problem dlatego, że w jednej ze spółdzielni w Radomiu zarząd i rada nadzorcza postanowiły zlikwidować już zainstalowane podzielniki w spółdzielni. I co istotniejsze, organy te podały całkiem sensowne wytłumaczenie tej decyzji, która powinna być dla innych inspiracją do walki z podzielnikami. Poza tym warto zaczerpnąc z tego uzasadnienia argumenty przemawiające za usunięciem podzielników w innych spółdzielniach.
Henryk Mościbrodzki 
   

Forumowicz


Wiek: 68
Dołączył: Czw Cze 15, 2006 14:51
Posty: 121
Skąd: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

PostWysłany: Nie Gru 18, 2011 21:21    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Dzięki serdeczne za zainteresowanie się tym wątkiem. No coś, należymy do społeczeństwa, któremu najbardziej wychodzi permanentne narzekanie, i krytykowanie innych. Widocznie zawdzięczamy to naszym genom, które otrzymujemy od naszych rodziców. Jak mówią "złośliwy", do pracy trzeba się przyłożyć, a narzekanie nie potrzebuje żadnego wysiłku.

A tak przy okazji, czy można poprosić o link do strony spółdzielni mieszkaniowej z Radomia, gdzie jest opisana sprawa likwidacji podzielników
ciepła?
12886405
wars_1 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Pią Paź 01, 2010 8:41
Posty: 19
Skąd: Warszawa-Ursynów

PostWysłany: Pią Gru 30, 2011 11:34    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Sorry za zwłokę w odpowiedzi - okres świąteczny, inne sprawy na glowie!

Link do info o zdjęciu podzielników w Radomiu:http://forum.gazeta.pl/forum/w,68,130225830,130225830,KONIEC_z_podzielnikowym_oszustwem_.html
zenon.kowalski111 
   

Początkujacy


Wiek: 70
Dołączył: Pią Sty 11, 2013 15:27
Posty: 5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 14:25    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Zapraszam na http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2468576.html
Wyjasnione jest dobitnie co jest nie tak w polskich regulaminach rozliczania ciepła
olga11 
   

Zaglądajacy


Wiek: 36
Dołączył: Nie Mar 23, 2014 10:13
Posty: 24
Skąd: kutno

PostWysłany: Nie Mar 23, 2014 10:19    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Witam ,możek ktoś mi doradzi jak w wynajmowanym mieszkaniu oszczędzić na ogrzewaniu.Już siły brak na rosnące stawki za ogrzewanie,a przecież zima w tym roku łagodna .
emmaqq 
   

Początkujacy


Wiek: 47
Dołączył: Sob Mar 22, 2014 21:11
Posty: 9
Skąd: częstochowa

PostWysłany: Nie Mar 23, 2014 10:37    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Przeglądając różne strony czytałam wiele na temat zmniejszenia kosztów ogrzewania ,zaglądaj na portale tego typu http://www.ihouse.pl/news/detal/jak-w-wynajmowanym-mieszkaniu-oszczedzic-na-ogrzewaniu/132/3 znajdziesz informacjie które pomogą ci w problemie.Rozumiem cię zimy brak a koszty ogrzewania wciąż rosną to może być denerwujące.
malago 
   

Nowy na forum


Dołączył: Pon Kwi 14, 2014 14:43
Posty: 1
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Kwi 14, 2014 14:47    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Jakie podzielniki uważacie są najlepsze - tzn. jakie najlepiej oddają to ile ciepła faktycznie się zużyło - wyparkowe, elektroniczne, czy może jakieś inne?
Zarysowany 
   

Zaglądajacy


Wiek: 54
Dołączył: Sob Maj 31, 2014 0:46
Posty: 12
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Cze 10, 2014 14:11    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Szczerze mówiąc nie wierzę w żadne z nich. Ciepło jest to taka rzecz za którą przywykłem że będe płacić niesprawiedliwie. Co gorsza w moim przypadku są te same stawki dla mieszkań narożnych co wnękowych, dla tych parterowych i poddaszowych...
Monitre_90 
   

Nowy na forum


Dołączył: Nie Lut 01, 2015 18:52
Posty: 2
Skąd: Warszawa-Mokotów

PostWysłany: Nie Lut 01, 2015 18:58    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Wg mnie sporo ludzi boi się podzielników bo ne wie co to? lub słyszy o dużych dopłatach. Mamy do czynienia z dwoma rodzajami podzielników: wyparkowymi (wyparowanie cieczy, która jest w podzielniku, są one wymieniane na nowsze, elektryczne) i elektronicznymi (dwa czujniki: jeden mierzy temperaturę grzejnika drugi czujnik jest umieszczony na zewnątrz oraz mierzy temperaturę otoczenia – w oparciu o algorytm). Dodatkowo temat rozliczenia i tych dopłat. to nie jest takie straszne/ Mi się nigdy jeszcze astronomiczne kwoty nie przytrafiły.O dopłatach czy zwrotach decyduje system rozliczeniowy. Jest to sposób podziału kosztów miedzy mieszkania. W każdym budynku zasady pomiaru są takie same. I te jednostki dzielą koszty. Czyli podział kosztów, który uchwala SM/wspólnota może zbyt daleko odbiegać o rzeczywistego stanu rzeczy
arti55 
   

Początkujacy


Wiek: 64
Dołączył: Pią Lut 06, 2015 19:14
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Lut 07, 2015 12:06    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Zima, zimno to i wraca temat podzielników. Jakieś muszą być bo trzeba w miarę sensownie podzielić koszty a także wymusić na odbiorcach racjonalniejsze gospodarowanie ciepłem. A że ciągle są jakieś afery z dopłatami? Po prostu ludzie nie radzą sobie z czytaniem. Wystarczy przeczytać zalecenia w instrukcji ! Nie będzie wtedy sytuacji, że jakaś babcia wietrzyła chatę całą zimę przy rozkręconych na ful grzejnikach a teraz zdziwiona , że trzeba dopłacić dwie emerytury... Zalamany
Monitre_90 
   

Nowy na forum


Dołączył: Nie Lut 01, 2015 18:52
Posty: 2
Skąd: Warszawa-Mokotów

PostWysłany: Śro Kwi 08, 2015 12:35    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

arti55 napisał:
Zima, zimno to i wraca temat podzielników. Jakieś muszą być bo trzeba w miarę sensownie podzielić koszty a także wymusić na odbiorcach racjonalniejsze gospodarowanie ciepłem. A że ciągle są jakieś afery z dopłatami? Po prostu ludzie nie radzą sobie z czytaniem. Wystarczy przeczytać zalecenia w instrukcji ! Nie będzie wtedy sytuacji, że jakaś babcia wietrzyła chatę całą zimę przy rozkręconych na ful grzejnikach a teraz zdziwiona , że trzeba dopłacić dwie emerytury... Zalamany



Własnie niewiedza jest tutaj kluczowa. Grzanie na fulla, wietrzenie. A potem problem ze cos sie nie zgadza. Równiez obawa przed samymi podzielnikami jest ważna. Ludzie się boją tego czego nie znają
Dorota17 
   

Aktywny Forumowicz


Wiek: 39
Dołączył: Śro Paź 03, 2007 20:33
Posty: 287

PostWysłany: Nie Lis 08, 2015 19:46    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

"jakaś babcia wietrzyła chatę całą zimę przy rozkręconych na ful grzejnikach a teraz zdziwiona , że trzeba dopłacić dwie emerytury..."
A jesteś w 100% pewny,że jakiś młody,lub młodzi nie grzali na full poza podzielnikami?
casimi 
   

Początkujacy


Wiek: 69
Dołączył: Czw Paź 14, 2010 12:38
Posty: 8
Skąd: Warszawa-Tarchomin

PostWysłany: Czw Gru 10, 2015 11:54    Temat postu: Re: Podzielniki ciepła

Rzeczywiście, metoda podzielnikowa nie umożliwia ustalenia rzeczywistego zużycia, wspiera wyścig szczurów i oszukiwanie. Rację miał cytowany wyżej prof. Robert Rabjasz z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej. Nie znając tej wypowiedzi sprzed 5 lat przeprowadziłem własne analizy i w prostej formie opisałem na http://casim.blog.pl/ w artykułach Podzielnikowe kuglarstwo oraz PODZIELNIKI NIELEGALNE.
[b]Poza irracjonalnie niedokładnym ustalaniem tzw. zużycia, podzielnik w ogóle nie uwzględnia przenikania przez przegrody wewnętrzne, które rzeczywiście może nawet wielokrotnie przekraczać straty ciepła z lokalu na zewnątrz budynku.[/b] To dyskwalifikuje zarówno podzielniki jak i lokalowe ciepłomierze do rozliczeń kosztów ogrzewania w blokach o nieizolowanych termicznie stropach i ściankach wewneęrznych.
Firma Techem i jej podobne stosują różne sztuczki by obcinać powstające z niedokładności i przenikań "kominy", by spłaszczać zuzycia ale jest to jedynie ratowanie biznesu opartego o wadliwą metodę. W istocie stosowanie metod opartych o ustalanie wielkości emisji ciepła przez kaloryfery jest intelektualnym oszustwem, na dodatek umożliwiającym oszustwa między sąsiadami.
Zadziwiające jest zachowanie wielu spółdzielni i większych wspólnot, które mają już dostęp do informacji o kardynalnych wadach metody, kontynuują wdrażanie podzielników w oparciu o propagandę firm rozliczeniowych. Co więcej, [b]w regulaminach stosują makiaweliczne przepisy dyskryminujące osoby sprzeciwiające się wciągnięciu w nieuczciwy system[/b]. W ww. mojej niekomercyjnej publikacji sa linki do korespondencji ze spółdzielnią, gdzie wskazuję konkretne zapisy niezgodne z prawem (ustawami). Mimo enumeratywnego alternatywnego (i nieeksluzywnego) wyliczenia metod w ustawie niektórzy zarządcy tkwią w swych błędach: wymuszają rozliczanie wg jedynej metody podzielnikowej naliczając nieposiadającym podzielników opłaty zwielokrotnione względem opłaty proporcjonalnej (stosowanej dotychczas) lub tzw. maksymalne, czego nie przewiduje prawo.
Tak więc nie tylko całkowita nieadekwatność podzielników (i lokalowych ciepłomierzy) ale też przepisy wdrażane przez zarządców są ewidentnie nielegalne. :roll:
To zła wiadomość, gdyż wynalezienie metody ustalania RZECZYWISTEGO zużycia energii na ogrzanie mieszkania mogłoby uczciwie stymulować do racjonalnego ogrzewania oraz sprzyjać zasadzie "każdy płaci za siebie". [b]Obecne metody licznikowe w stosunku do rozliczania ciepła są infantylne i oszukańcze: jeśli istnieje prawo i jakakolwiek przyzwoitość, muszą zostać wycofane.[/b] http://casim.blog.pl/podzielniki/qt/
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama